hre
15 آذر 1401 - 21:05

هزینه مسئولیت در کشور باید افزایش یابد/ ایران در شبکه کتابخانه‌های عمومی جزو پنج کشور برتر آسیاست

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور توجه به مسئله کودک و نوجوان را مهمترین رویکردهای ارتقای خدمات این نهاد دانست و گفت: ایران در بین کشورهای آسیایی از لحاظ شبکه کتابخانه‌های عمومی جزو پنج کشور برتر است.

به گزارش خبرگزاری فارس در یزد، مهدی رمضانی در پایان سفر یک روزه خود به این استان با حضور در جمع خبرنگاران یزدی با بیان این‌که اجزای فرهنگ در سطوح مختلف استان یزد به وضوح دیده می‌شود، اظهار کرد: ما معتقدیم ارتباط پایدار و پیشبرنده لازمه توسعه خدمات کتابخانه های عمومی در کشور است. 

وی با بیان این‌که در حال حاضر بیش از 3700 کتابخانه عمومی در کشور فعال است، افزود:  بیش از 2300 مورد آن نهادی و یکهزار کتابخانه کشور مشارکتی است. 

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: یکی از اولویت‌های نهادکتابخانه‌های عمومی کشور تکمیل دو بال توسعه‌ای در این حوزه است. 
رمضانی عدالت و توسعه فرهنگی با توسعه کتابخانه های سیار و تقویت عامل پیشبرندگی کتابخانه های عمومی را دو بال توسعه‌ای نهاد کتابخانه ای کشور دانست و بیان کرد: یزد پایلوت کشوری اجرای طرح ارتباط مدارس با کتابخانه عمومی می شود. 

وی با اشاره به اهمیت زنگ ساعت کتابخوانی در مدارس که از سوی مقام معظم رهبری تأکید شده است، بیان کرد: ما به لحاظ شبکه کتابخانه‌های عمومی کشور وضعیت قابل بیانی داریم. 

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: ایران در بین کشورهای آسیایی از لحاظ شبکه کتابخانه‌های عمومی جزو پنج کشور برتر است. 
رمضانی ایران را در حوزه تعریف خدمات جدید کتابخانه‌های عمومی جزو کشورهای پیشرو است، تصریح کرد: توجه به مسئله کودک و نوجوان از جمله مهمترین رویکردهای توسعه و ارتقای خدمات این نهاد فرهنگی در ایران است. 

وی با بیان این‌که 13 کتابخانه تخصصی حوزه کودک در کشور داریم، اظهار کرد: این مهم با تدوین و اجرای یک سری برنامه‌های فرهنگی و هنری افزایش می‌یابد. 

دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور، مسئله عمومی سازی مطالعه را از دیگر رویکردهای جدی اجرایی این نهاد در کشور است، افزود: ما معتقدیم با ظرفیت‌های بومی می‌توانیم این مهم را به دغدغه و موضوع مورد توجه همه اقشار و طبقات جامعه تبدیل کنیم. 

رمضانی نقش اصحاب رسانه در ترویج فرهنگ کتابخوانی را حائز اهمیت و اجتناب ناپذیر دانست و بیان کرد: این مهم باید به عنوان مطالبه‌ای جدی از سوی رسانه مطرح و پیگیری شود. 

وی در پایان با بیان این‌که هزینه مسئولیت باید در کشور افزایش یابد، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد این مهم جز با مطالبه رسانه ها محقق نمی‌شود. 
پایان پیام/الف 
- - - 

منبع: فارس
شناسه خبر: 899869