hre
15 آذر 1401 - 17:11

حجم مبادلات ایران و تاجیکستان ۳ برابر شد

وزیر نیرو از سه برابر شدن حجم مبادلات ایران و تاجیکستان طی یک سال و نیم اخیر خبر داد و گفت: ساخت نیروگاه‌های برق‌آبی در تاجیکستان با بهره‌مندی از دانش ایرانی انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی‌اکبر محرابیان، در نشست خبری آیین اختتامیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان که با حضور "دلیر جمعه" وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و تاجیکستان جزو موفق‌ترین اجلاس‌ها ارزیابی می‌شود، چراکه شاهد همراهی مقامات عالی‌رتبه و حضور هشت قائم مقام و معاون وزیر با وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان هستیم، همچنین دیگر دستگاه‌های ایرانی نظیر آن در کمیته‌های این اجلاس حضور یافتند.

وزیر نیرو در ادامه با اشاره به تشکیل جلسات در قالب چهار کمیته این دوره از اجلاس کمیسیون مشترک ایران و تاجیکستان افزود: خوشبختانه طی جلسات تشکیل شده در چهار کمیته شامل «کمیته‌های تجاری، بازرگانی، مناطق‌آزاد، اتاق تعاون، گمرک، بانکی و بیمه»، «کمیته آموزش و پرورش، میراث فرهنگی،‌‌‌ بهداشت و درمان، کار و رفاه اجتماعی»، «کمیته حمل‌و‌نقل، کشاورزی، ارتباطات و فناوری» و نیز «کمیته آب، انرژی و محیط زیست» توافقات خوبی حاصل شد و اسناد همکاری به امضا رسید.

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و تاجیکستان در ادامه به سابقه ساخت نیروگاه در کشور تاجیکستان با همکاری شرکت‌های ایرانی اشاره کرد و گفت: نیروگاه «سنگ‌توده 2» توسط شرکت‌های ایرانی ساخته شده و هم‌اکنون با ظرفیت کامل در حال تولید برق است.

وی اظهار داشت: نیروگاه برق‌آبی «راغون» یکی از نیروگاه‌های بزرگ این کشور است که امروز شرکت‌های بزرگ ایرانی بخش قابل توجهی از ساخت آن را برعهده گرفته‌اند و کشور تاجیکستان به منظور بهره‌مندی از ظرفیت و توانمندی‌های ایرانیان برای تکمیل این نیروگاه استقبال کرده است.

وی یادآور شد: هم‌اکنون ظرفیت ایران برای ارائه خدمات فنی و مهندسی قابل توجه است، به طوری که 2000 شرکت فعال در حوزه ارائه خدمات فنی و مهندسی در ایران وجود دارد.

محرابیان با اشاره به تبادلات آبی در این اجلاس گفت: موضوع ساخت نیروگاه برق‌آبی و تبادل تجربیات فنی با کشور تاجیکستان در این اجلاس مورد توجه قرار گرفت.

وی با اشاره به سه برابر شدن حجم مبادلات ایران و تاجیکستان طی یک سال و نیم اخیر نسبت به تداوم این روند صعودی ابراز امیدواری کرد.

وزیر نیرو همچنین از افتتاح مدرسه رودکی در شهر دوشنبه تاجیکستان خبر داد و گفت: این مدرسه سال‌ها پیش احداث شده بود و مقرر شد افتتاح و شاهد جذب دانش‌آموز در آن باشیم، این امر نقطه مشترک فرهنگی دو کشور ایران و تاجیکستان محسوب می‌شود.

محرابیان همچنین به توافقات حاصل شده در حوزه بهداشت و درمان اشاره کرد و افزود: در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان درباره 10 اولویت در خصوص دارو و درمان توافق حاصل شد.

رئیس ایرانی پانزدهمین کمیسیون اجلاس مشترک اقتصادی ایران و تاجیکستان با بیان اینکه همه فعالیت‌ها و همکاری‌های ایران با توجیهات اقتصادی و فنی همراه است، اظهار داشت: بازار رقابتی خوبی ایجاد شده و با بهره‌مندی از ظرفیت همکاری دو کشور، چتر حمایتی برای شرکت‌های ایرانی باز شده است.

در ادامه، "دلیر جمعه" رئیس تاجیکی پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و تاجیکستان با ابراز خرسندی از همکاری دو کشور طی سال‌های مختلف، بیان داشت: مشکلات وابسته به نظام بانکی در این اجلاس بررسی و مقرر شد طرف‌ها از همه امکانات خود در این زمینه استفاده کنند تا این چالش‌ها برطرف شوند و در این ‌باره از ارزهای ملی و منطقه‌ای بهره‌مند شویم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899684